AR SVARBU, KAS MOKA MOKESČIUS NUO ALGOS

Atlyginimas

Atlyginimai ir nauja jų skaičiavimo tvarka Lietuvoje įsigalioja nuo 2019 m. Tuomet „Sodros“ įmokos bus konsoliduotos darbuotojo pusėje, o bendra mokestinė našta, lyginant su kitomis šalimis kiek pamažės.

Daugelį dešimtmečių tarp ekonomistų vyravo nuomonė, kad nėra skirtumo, kas moka įmokas. Esą darbdaviams svarbi tik darbo vietos kaina (apimanti ikimokestinį darbo užmokestį ir nuo jo mokami darbdavio mokesčiai). Kartu manyta, kad darbuotojui svarbus tik jo atlyginimas į rankas. Todėl laikyta, kad nė vienai pusei neturėtų rūpėti ikimokestinio atlyginimo dydis, kaip ir tai, kas nuo jo moka mokesčius.

Tačiau siekiant išaiškinti, kaip žmonės reaguoja į darbo santykių apmokestinimą, atliktas tyrimas atskleidė, kad vis dėlto yra svarbu, kas tuos mokesčius moka.

Pateikė tris išvadas

Du Amsterdamo universiteto mokslininkai – dr. Arthuras Schramas ir dr. Matthiasas Weberis (pastarasis šiuo metu dirba Lietuvos banko ir Vilniaus universiteto Tyrimų centre) – išnagrinėjo, kas yra geriau – „darbuotojo“ ar „darbdavio“ įmokos „Sodrai“, – ir pateikia tris išvadas.

Jeigu pagrindinis reformos tikslas yra pasiekti didesnį darbuotojų pasitenkinimą, tuomet socialinio draudimo įmokas turėtų mokėti darbdaviai. Darbuotojai jaučiasi mažiau laimingi, jei jiems, o ne darbdaviui, reikia mokėti įmoką. Tiesa, tai mokslininkai mato tais atvejais, kai mokesčiai naudojami neveiksmingai. Kai biudžeto išlaidos paskirstomos veiksmingai per visas socialines grupes, darbuotojų pasitenkinimui toks veiksmas įtakos neturi.

Jeigu siekiama paskatinti darbuotojų pasiūlą, tuomet socialinio draudimo įmokas jau turėtų mokėti darbuotojai, įsitikinę tyrėjai. Psichologinės elgsenos eksperimentas parodė, kad žmonės labiau linkę dirbti, jei išauga ikimokestinis atlyginimas, net jeigu pajamos į rankas lieka tokios pačios.

Skaityti daugiau.

Reikia konsultacijos? Kreipkis!