Ilgiau nei 5 metus pas vieną darbdavį dirbusiam darbuotojui, kuris atleidžiamas darbdavio iniciatyva be paties darbuotojo kaltės, priklauso ne tik įprasta nedarbo socialinio draudimo išmoka, bet ir ilgalaikio darbo išmoka, rašo Socialinės apsaugos ir darbo ministerija.
Kuo žmogus ilgiau būna dirbęs, tuo ilgalaikio darbo išmoka didesnė, tačiau negali viršyti trijų mėnesių vidutinio atlygio. Ji išmokama, jeigu buvęs darbuotojas per tris mėnesius neįsidarbina pas tą patį darbdavį ir kreipiasi ne vėliau nei per pusę metų nuo atleidimo.
Tačiau apskaičiuojant nepertraukiamą darbo stažą atsiranda painiavos. Pavyzdžiui, tai, ar darbuotojo perkėlimas darbdavių sutarimu laikomas nepertraukiamu stažu, priklauso nuo tuo metu galiojusių teisės aktų.
Vyriausybė antradienį nusprendė, kad nepertraukiamas stažas bus skaičiuojamas paprasčiau – nebereikės jo vertinti pagal anksčiau galiojusius teisės aktus.
Pagal iki 2003 metų galiojusį Darbo sutarties įstatymą, laikoma, kad darbo santykiai tęsėsi nepertraukiamai tik darbdavio reorganizavimo atveju, o iki 2017 m. liepos galiojęs Darbo kodeksas numato, kad darbo santykiai nenutrūksta, kai darbuotojas perkeliamas darbdavių susitarimu. Tiek pagal ankstesnį, tiek pagal naująjį Darbo kodeksą laikoma, kad darbo santykiai tęsėsi nepertraukiamai įmonės reorganizavimo ar verslo perdavimo atveju.
Nuo šiol asmens perkėlimo į kitą darbovietę nereikės vertinti pagal anksčiau galiojusius Darbo sutarties įstatymą ar Darbo kodeksą – stažas įmonėje bus skaičiuojamas remiantis Apdraustųjų registro duomenis ir pagal dokumentus, įrodančius, kad buvo užtikrintas asmens darbo santykių tęstinumas (įrašai darbo sutartyse, kolektyvinės sutartys, įsakymai, susitarimai dėl perkėlimo pas kitą darbdavį ir kiti dokumentai).
Tai numatyta Ilgalaikio darbo išmokų fondo nuostatų pataisomis, kurioms antradienį pritarė Vyriausybė.
Ilgalaikio darbo išmoką gali gauti darbuotojas, kuris dirbo ilgiau nei 5 metus, ir yra atleidžiamas darbdavio iniciatyva nesant darbuotojo kaltės, jeigu: • darbuotojo atliekamos funkcijos tapo perteklinės; • darbuotojas nepasiekia sutartų darbo rezultatų; • darbuotojas atsisako dirbti pakeistomis darbo sutarties sąlygomis; • darbuotojas nesutinka su darbo santykių tęstinumu verslo perdavimo atveju; • darbdavys likviduojamas.