„Sodra“ sulaukia nemažai klausimų iš gyventojų, kaip 2019 m. keisis įvairios socialinio draudimo išmokos ir kokios įtakos joms turės mokesčių reforma. „Sodra“ pateikia atsakymus į dažniausiai pasitaikančius klausimus.
Mokesčius sujungs, ar nesumažės mano atlyginimas į rankas?
Atlyginimas, kurį gaunate į rankas, dėl mokesčių sujungimo negali sumažėti. Sujungiant darbdavio ir darbuotojo mokamus mokesčius, gyventojų atlyginimas „ant popieriaus“ turi išaugti 1,289 karto. Gaunama suma „į rankas“ dėl to nesikeis arba padidės dėl neapmokestinamųjų pajamų dydžio (NPD) plėtros.
Kodėl socialinio draudimo išmokos procentais mažėja? Ar sumažės ir jų dydis?
Ligos, motinystės, tėvystės, vaiko priežiūros, nedarbo išmokos „į rankas“ nemažės. Dėl nuo 2019 m. „ant popieriaus“ didėjančio atlyginimo (jis turi išaugti 1,289 karto), keičiama tik procentinė socialinio draudimo išmokų išraiška. O „į rankas“ išmokos, kaip ir atlyginimai, nemažėja.
Pavyzdžiui, pasirinkusi vienų metų trukmės vaiko priežiūros atostogas, mama šiandien turi teisę gauti 100% kompensuojamo (buvusio) uždarbio dydžio išmokas.
Jei atlyginimas „ant popieriaus“ buvo 1.000 Eur, tuomet „į rankas“ išmoka šiandien siekia 790 Eur, nes nuo išmokų atskaitoma 15% gyventojų pajamų mokesčio (GPM) ir 6% privalomojo sveikatos draudimo įmokų. Po reformos vaiko priežiūros išmoka, kai vaikas prižiūrimas vienus metus, procentais sudarys nebe 100% kompensuojamo uždarbio dydžio, bet 77,58%. Nuo 1.289 Eur „ant popieriaus“ atskaičius GPM ir sveikatos draudimo įmokas tai bus tie patys 790 Eur „į rankas“.
Kyla klausimų? Kreipkis į specialistus.