NAUJA SKAIČIUOKLĖ: KAM SUGRĮŽTI Į „SODRĄ“, O KAM KAUPTI PENSIJĄ FONDE

Skaičiuoklė

Daugeliui gyventojų, iki šiol dalyvavusių pensijų kaupime, neverta svarstyti alternatyvos nutraukti kaupimą ir visą sukauptą sumą grąžinti „Sodrai“, nors tokiu atveju jie gautų didesnę senatvės pensiją, atskleidė Lietuvos aktuarų draugijos parengta skaičiuoklė.

Aktuarų analizė parodė, kad pasiskaičiuoti, ar verta grąžinti II pakopoje sukauptas lėšas „Sodrai“, rekomenduotina vyresnėms nei 40 metų moterims bei vyresniems nei 50 metų amžiaus vyrams. Tačiau tai nereiškia, kad ir visiems jiems variantas grąžinti sukauptą sumą „Sodrai“ bus palankesnis nei palikti lėšas fonduose. Kita vertus, ir jaunesniems žmonėms rekomenduotina pasitikrinti, koks sprendimas būtų racionalus, nes kiekvieno situacija individuali.

Lietuvos aktuarų draugijos sukurta skaičiuoklė yra ČIA. Skaičiuoklė įvertina, ar verta grąžinti II pakopoje sukauptas lėšas „Sodrai“. Gyventojai apsispręsti, kaip kaupti toliau pagal pensijų reformą, turi iki birželio 30 d.

Aktuarai yra ateities įvykių finansinių pasekmių modeliavimo ir su rizika susijusių duomenų analizės profesionalai.

„Pastebėjome, kad daug gyventojų priima emocijomis pagrįstus sprendimus, todėl norime suteikti žmonėms galimybę įvertinti savo sprendimo racionalumą, – sako Evaldas Valeiša, skaičiuoklės idėjos autorius ir ilgametis Lietuvos aktuarų draugijos valdybos narys. – Mūsų analizė parodė, kad pasiskaičiuoti, ar verta grąžinti II pakopoje sukauptas lėšas „Sodrai“, rekomenduotina vyresnėms nei 40 metų moterims bei vyresniems nei 50 metų amžiaus vyrams“.

Rezultatai parodė, kad sukauptas lėšas naudingiau yra grąžinti moterims nei vyrams. Tai lemia moterų gyvenimo trukmė, kuri yra gerokai ilgesnė nei vyrų, bei „Sodros“ pensijos indeksavimas (kadangi iš II pakopoje sukauptų lėšų mokami anuitetai, planuojama, būtų vienodo dydžio visą laikotarpį).

„Vyrams dalyvavimas II pensijų pakopoje turi didesnę vertę nei moterims dėl didesnės tikimybės, kad jų sukauptas turtas bus paveldėtas. Taip pat rezultatai rodo, kad grąžinti sukauptas lėšas „Sodrai“ naudingiau vyresniems asmenims“, – analizuoja p. Valeiša.

Siūlo ir trečią alternatyvą

Aktuarai įžvelgia dar ir trečią alternatyvą, kuri kai kuriems kaupimo dalyviams gali būti naudinga – nutraukti kaupimą ir pervesti lėšas „Sodrai“ taip padidinant senatvės pensiją, o toliau pradėti kaupti iš naujo.

Tokiu būdu atkuriami prarasti „Sodros“ pensijų apskaitos vienetai bei jų skiriama papildomai, jeigu lėšų grąžinama daugiau nei įmokų pervedė „Sodra“.

„Sulaukus pensinio amžiaus dėl to būtų mokama didesnė senatvės pensija. Tuo pačiu toliau kaupiant II pakopoje nuo 2019 m. galima pasinaudoti valstybės paskata, o dalyvių „Sodros“ pensija nebemažinama“, – teigiama Lietuvos aktuarų draugijos pranešime.

VŽ rašė, kad nuo metų pradžios, per sausį–balandį, Į „Sodrą“ su pensijų fonde sukaupta suma grįžti apsisprendė 21.000 gyventojų, kurie nutraukė pensijų kaupimo sutartis. Tai sudaro 1,5% pensijų kaupimo dalyvių. Kaupti maksimaliai ir gauti visą valstybės priemoką II pakopos pensijų fonduose apsisprendė 67.000 klientų. Dar 15.400 gyventojų sudarė naujas sutartis ir didžioji jų dalis (12.400) rinkosi iškart mokėti 3% įmokas nuo savo darbo užmokesčio ir gauti 1,5% vidutinio darbo užmokesčio valstybės paskatą.

Skaityti daugiau.

Reikia konsultacijos? Kreipkis į specialistus.