Darbuotojai vėl susiduria su piktnaudžiavimu iš darbdavių pusės

VDI – Valstybinė darbo inspekcija užfiksavo padidėjusį skambučių srautą, susijusį su blogėjančia pandemijos situacija šalyje. Darbuotojus ir darbdavius ​​vis labiau jaudina darbo santykiai, darbuotojų sauga ir sveikata. Paskutinį mėnesį skambučiai dėl darbuotojų saugos ir sveikatos padidėjo ketvirtadaliu, o dėl darbo įstatymų – beveik dvigubai, palyginti su rugsėjo mėn.

Kaip teigiama VDI pranešime, gaunami skambučiai yra sisiję su tokiais atvejais, kai darbuotojai yra verčiami išeiti atostogų, dirbti prastovų metu arba pateikti prašymą dėl savanoriško išėjimo iš darbo.

VDI ekspertai primena, kad darbdaviai neturi versti darbuotojų naudotis kasmetininėmis apmokamomis ar neapmokamomis atostogomis – ši priemonė gali būti naudojama tik su darbuotojo sutikimu. Darbdaviai gali reikalauti, kad darbuotojai mokamas kasmetines atostogas imtų tik tuo atveju, jei yra sukaupta atostogų daugiau nei už vienerius metus.

Darbdaviai negali priversti darbuotojų atsistatydinti savo noru. VDI atkreipė dėmesį, kad net parašę tokį prašymą darbuotojai gali atsiimti prašymą per tris dienas nuo prašymo pateikimo dienos. Esant paskelbtai prastovai, darbdavys negali reikalauti, kad darbuotojas eitų į darbą. Prastovos metu darbdavys privalo darbuotojui mokėti mažiausiai minimalų mėnesinį atlyginimą. Jei darbuotojas dirba ne visą darbo dieną, jis turi mokėti proporcingai. Darbdavys privalo informuoti darbuotoją, kada bus paskelbta prastova (prastovos pradžia ir pabaiga) ir kuriam darbuotojui (nurodant konkretaus darbuotojo vardą, pavardę ir pareigas) bei atlyginimą, kuris turėtų būti mokamas prastovos metu.

Reikia konsultacijos? Kreipkitės į profesionalus.

Šaltinis: delfi.lt