DIVIDENDAI HOLDINGAMS: KAS ATSIJOS PELUS NUO GRŪDŲ

busy-business-man-counting-euro-money-european-banknotes-urban-scene-building_ski0kd5ve_thumbnail-full01

Prieš pusantrų metų Pelno mokesčio įstatyme atsirado gan dviprasmiška nuostata, privertusi sunerimti užsienio holdingo bendrovių Lietuvoje valdomą verslą.

Įstatymo formuluotė skelbia, kad dividendai, išmokami užsienio kontroliuojančioms bendrovėms, bus apmokestinami pelno mokesčiu (15 proc. tarifu), jeigu tokių bendrovių pagrindinis tikslas ar vienas iš pagrindinių tikslų… gauti mokestinės naudos. Daugiausia painiavos į verslo aplinką įnešė būtent tai, kad dividendus VMI apmokestinti gali net ir tada, kai mokestinė nauda yra ne tik pagrindinis, tačiau ir vienas iš kitų verslo struktūros tikslų.

Kiekvienas vyresnių klasių moksleivis supranta, kad verslo tikslas yra uždirbti pelno. Norėdamas uždirbti pelno verslas stengiasi mažinti savo išlaidas, o mokesčiai plačiąja prasme ir yra viena iš tokių išlaidų rūšių. Vadinasi, mokesčių planavimas (siekis pasinaudoti visomis mokesčių lengvatomis, siekis įsitikinti, kad neatsiras dvigubas apmokestinimas ir t. t.) yra natūrali verslo būsena.

Jei galiausiai sutinkame, kad mokesčių planavimas yra normalus dalykas, tuomet kaip reikėtų suprasti tokią Pelno mokesčio įstatymo nuostatą ir kokiais atvejais VMI šią taisyklę taikys? Iš neseniai paskelbto Pelno mokesčio įstatymo komentaro projekto matyti, kad VMI savo konkretesne vizija šiuo klausimu su mokesčių mokėtojais dalintis nenori (jeigu tokia vizija ir egzistuoja). Atitinkamai užsienio holdingų valdomoms bendrovėms tenka pačioms spręsti klausimą: ar po kelerių metų VMI, atlikusi mokestinį patikrinimą, apmokestins jų išmokėtus dividendus ar ne? Pirmuoju atveju, papildomai tektų susimokėti delspinigius ir baudas, taigi suklysti nesinorėtų.

Daugiau skaitykite: čia