KĄ BŪTINA ŽINOTI APIE DARBO KODEKSO PAKEITIMUS NUO RUGPJŪČIO 1-OSIOS

Keletas Darbo kodekso (DK) pakeitimų įsigalios rugpjūčio 1 d. Bus naujovių nustatant atlyginimus. Pokyčiai laukia darbuotojų, turinčių sveikatos problemų, besilaukiančių moterų. Nėščiosios ir tėvai išliks saugūs. Naujosios DK pataisos kelia daug klausimų, ar nėščios darbuotojos ir toliau bus apsaugotos nuo darbdavio atleidimo. ” Ši garantija išlieka”, – sako Jurgita Juditskienė, vadovaujanti advokatų kontoros „Jurex” partnerė. Nuo rugpjūčio 1 dienos DK suteiks galimybę atleisti nėščią darbuotoją, tačiau tik vienu atveju – jei teismas ar darbdavio organas nuspręs dėl darbdavio pabaigos.

„Tai reiškia, kad nėščia darbuotoja gali būti atleista iš darbo, jei, pavyzdžiui, dėl bankroto ar likvidavimo darbdavys nelieka juridiniu asmeniu. Nėra jokių kitų naujų priežasčių atleisti nėščią darbuotoją, todėl darbdavys negali atleisti nėščios darbuotojos dėl kitų priežasčių savo iniciatyva “, – komentuoja advokatas. DK taip pat numatys galimybę įspėti nėščią darbuotoją nėštumo metu, jei ji bus atleista iš darbo dėl darbdavio pabaigos, ir bus numatytas įspėjimo terminas. Darbdavys turės pranešti apie numatytą nėščios darbuotojos atleidimą iš darbo prieš tris mėnesius ir, jei darbo santykiai truks mažiau nei vienerius metus, pranešti apie tai prieš šešias savaites. „Šis DK pokytis nėra revoliucinis. Tai paprasčiausiai išsprendžia esamą reguliavimo spragą, kaip nutraukti darbo sutartį, jei darbdavys bankrutuoja ar yra likviduojamas, o darbuotojas yra nėščia ir šalys negali susitarti dėl darbo sutarties nutraukimo šalių susitarimu “, – sako J. Judickienė .

Iki pakeitimų taip pat buvo draudžiama nutraukti darbo sutartį su darbuotojais, auginančiais vaikus iki 3 metų, pagal Darbo kodekso 57 straipsnio 1 dalį. Po pasikeitimo tai taps įmanoma, jei darbuotojas nesutiks tęsti darbo santykių, kai bus perleistas verslas ar jo dalis, arba kai teismas ar darbdavio organas nusprendžia nutraukti darbdavio veiklą.

Daugiau akcentuojama sveikata. Nuo rugpjūčio 1 d. Darbuotojams bus lengviau išeiti atostogų arba pradėti dirbti nuotoliniu būdu, jei pablogės jų sveikata. Be ankstesnių nuotolinio darbo nustatymo pagrindų, mažiausiai 1/5 darbo laiko normos dirbti nuotoliniu būdu suteikiama kitu nauju pagrindu – kai darbuotojas pateikia prašymą, pagrįstą medicinos įstaigos išvada apie savo sveikatos būklę. „Darbdavys taip pat privalo patenkinti darbuotojo prašymą suteikti kasmetines atostogas. Darbdavys bus įpareigotas suteikti atostogas darbuotojams, pateikusiems prašymą, pagrįstą gydymo įstaigos išvada dėl jų sveikatos būklės, net jei darbuotojo atostogos nenumatytos grafike“, – aiškina J. Judickienė.

Reikia konsultacijos? Kreipkitės į profesionalus.

Šaltinis: lrt.lt