KĄ DARYTI ĮMONĖMS, KURIOS ES PROJEKTUOSE NEPASIEKIA REZULTATŲ

Business contracts on the desk with two male colleagues sitting on background

Tiek pasibaigus ES lėšomis finansuojamų projektų atitinkamam periodui, tiek ir įgyvendinant projektus yra stebima, kaip pasiekiami paraiškose ir vėliau finansavimo sutartyse nustatyti siekiami įgyvendinti rodikliai ir rezultatai.

Nemažai ES paramos gavėjų numatytų privalomai pasiekti rezultatų neįgyvendina, dėl ko ES paramą administruojančios institucijos pradeda pažeidimų tyrimą ir atitinkamai taiko finansines korekcijas, įpareigodamos projektų gavėjus grąžinti nuo 5 proc. iki 20 proc. skirtos pinigų sumos. Todėl su šiomis situacijomis susiduriantiems paramos gavėjams yra aktualūs tokie klausimai: pirma, ar reikia imtis kokių nors priemonių, jeigu finansavimo administravimo sutarties įgyvendinimo metu matyti, kad joje nurodyti privalomi rezultatai nebus pasiekti. Antra, kokių priemonių imtis, jeigu tokios aplinkybės paaiškėja jau įgyvendinus projektą.

Teisės aktuose yra įtvirtinti pagrindiniai projektui skirto finansavimo mažinimo (nemažinimo) ir (arba) dalies išmokėtų finansavimo lėšų? grąžinimo (negrąžinimo) principai, (1) keičiant sutartis dėl jose nustatytų rodiklių reikšmių? mažinimo projekto veiklų įgyvendinimo metu ir (arba) (2) nustatant pažeidimus dėl minėtų? reikšmių? nepasiekimo projekto veiklų įgyvendinimo pabaigoje ir (arba) projekto tęstinumo laikotarpiu. Tai reiškia, kad finansavimo sutartyje įtvirtintų rodiklių pasiekimas (galimas nepasiekimas) gali būti vertinamas tiek projekto įgyvendinimo metu, tiek jau įgyvendinus projektą ar pasibaigus projekto tęstinumo laikotarpiui. Priklausomai nuo to, kuriuo etapu yra vertinamas projekto rodiklių pasiekimas (galimas nepasiekimas), skiriasi įgyvendinančios institucijos galimi veiksmai ir sprendimai.

Daugiau skaitykite: čia