NAUJIENOS

Nuo kitų metų lapkričio 2-oji Lietuvoje bus nedarbo diena. Taip nutiks, jeigu prezidentas Gitanas Nausėda pasirašys Seimo patvirtintą įstatymą. Tokiam parlamentarų sprendimui prieštarauja ne tik verslas, jo neremia ir Vyriausybė, tvirtindama, kad dėl papildomos nedarbo dienos biudžetas neteks kelių dešimčių milijonų eurų.

Antradienį Seimas balsų dauguma patvirtino Darbo kodekso pataisą, numatančią, kad lapkričio 2 d. – Vėlinės – įtrauktos į oficialių šventinių dienų sąrašą. Už tai balsavo 57 Seimo nariai, prieš buvo 10, susilaikė 24 parlamentarai.

Įstatymo pataisa numato, kad ji įsigalios nuo 2020 m. Šiemet Vėlinės sutampa su šeštadieniu.

Tačiau dar būtina sulaukti prezidento apsisprendimo, ar pasirašyti Seimo priimtąjį įstatymą. Tam valstybės vadovas turės laiko iki rugsėjo pirmųjų dienų.

Beje, antradienį Seimo plenariniame posėdyje nepavyko sutelkti pakankamo kvorumo, kad būtų priimtas lydintysis projektas dėl Vėlinių išbraukimo iš Atmintinų dienų sąrašo. Seimas vėliau bandys dar sykį balsuoti ir priimti šio įstatymo pataisą. Pagal įstatymus, ta pati diena negali būti ir šventinė, ir atmintina.

Lapkričio 1-oji jau daugelį metų yra nedarbo diena. Pirmosiomis lapkričio dienomis daugelis lietuvių lanko artimųjų kapus.

Būtent tuo, kad reikia suteikti Lietuvos gyventojams daugiau galimybių lankyti kapus, ir argumentavo įstatymo iniciatoriai pasiūlymą lapkričio 2-ąją irgi paskelbti nedarbo diena. „Teisinga ir teisėta šiai dienai suteikti atitinkamą statusą, nes tai labai gilias tradicijas turinti mirusiųjų pagerbimo ir prisiminimo diena“, – sakė Povilas Urbšys.

Parlamentarė Rimantė Šalaševičiūtė priminė, kad dar 2006 m. Lietuva ratifikavo UNESCO nematerialaus paveldo sąrašą, kuriame nurodoma, kad Vėlinės yra senas tradicijas turinti ir pagoniška, ir katalikiška šventė.

Bet dalis parlamentarų kėlė klausimą, ar Lietuva neturi per daug laisvadienių. „Reikėtų tada išimti iš švenčių sąrašo bent kurią nors dieną, pvz., Jonines. Dar vienos laisvos dienos įvedimas yra ne kas kita, kaip atėmimas iš žmonių galimybės padirbėti daugiau ir užsidirbti. Kartu tai verslo žlugdymas, neveltui verslo asocijuotos struktūros priešinasi šventinių dienų gausinimui“, – tvirtino Andrius Mazuronis.

Skaityti daugiau.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris