Smulkieji verslai 2021 m.: - optimistų nedaug, daugelio laukia „įšalas”

Lietuvos ekonomika buvo giriama ekonomistų dėl atsparumo pandemijos padariniams. Tačiau šalies mažosios ir vidutinės įmonės, bandančios išgyventi pandemiją, į 2021 metus žiūri atsargiai. Dauguma arba dvi iš penkių įmonių mano, kad kitų metų pajamos ir darbuotojų skaičius išliks arba sumažės. Ketvirtadalis įmonių pripažįsta, kad dėl netikrumo, kurį sukėlė pandemija COVID-19, jie nedrįsta net prognozuoti kitų metų.

„Spinter tyrimų“ atliktas tyrimas, kurį užsakė „Medicinos bankas“ rodo, kad 41% įmonių vadovų nori išsaugoti darbo vietas ir pajamas kitais metais, o 25% negali numatyti savo ateities dėl epidemijos netikrumo.  Anot pranešimo, optimistiškai nusiteikusių bendrovių yra kur kas mažiau. Tik dešimtadalis įmonių mano, kad jų pajamos ateinančiais metais augs ir samdys daugiau darbuotojų.

Medicinos banko komercijos departamento direktorius Julius Ivaška teigia: „Panašu, kad verslas nusiteikia galimam sunkmečiui. Nacionalinis karantinas pavasarį buvo tarsi šaltas dušas, dabar situacija kartojasi vėl ir neaišku, ar gyvenimo sustabdymo trims savaitėms rudenį pakaks. Pandemija kelia kritinius iššūkius, todėl labai svarbu, kad verslui netrūktų aiškumo ir jis neprarastų galimybių tęsti savo veiklą“.

Mažiausioms sunkiausia

Trečdalis pačių mažiausių įmonių, kuriose dirba 1-9 darbuotojai, nedrįsta prognozuoti, savo ateities 2021 m. Tarp fizinių paslaugų teikėjų (28 proc.),  taip pat yra daug neapibrėžtumo.  Nes vienas iš svarbiausių COVID-19 infekcijų valdymo tikslų yra apriboti ir sumažinti fizinį ir socialinį kontaktą. Optimistiškesniu požiūriu augimo atžvilgiu pasižymi  prekybos ir intelektualines paslaugas teikiančios įmonės –  atitinkamai 16 proc. Ir 15 proc.

J.Ivaška pastebi: “Vis dėlto, tenka pastebėti, kad nerimo ir neapibrėžtumo pakanka visuose sektoriuose ir visokiausio dydžio įmonėse. Kad ir kaip būtų sunku numatyti nenumatomą, vis tiek reikėtų apgalvoti bent porą skirtingų scenarijų ir galimą savo atsaką. Tai padėtų suvaldyti situaciją ir neprarasti brangaus laiko tada, kai paprastai jo labiausiai ir reikia“.

Reikia konsultacijos? Kreipkitės į profesionalus.

Šaltinis: delfi.lt