STARTUOLIAMS – PELNO MOKESČIO LENGVATA

lengvataPlečiamos startuoliams taikomos lengvatos – pelno mokesčio lengvata taikoma ir tuo atveju, kai pinigai į naują įmonę ateina per konvertuojamąsias obligacijas. Ekonomikos ir inovacijų ministerija prognozuoja, kad toks investavimo būdas bus populiarus, nes jis leidžia naujo verslo savininkams jau pačioje pradžioje neprarasti kontrolės.

Nuo 2020 metų įsigaliojo pelno mokesčio įstatymo pakeitimas, kuris Lietuvos ir užsienio investuotojams suteiks galimybę lanksčiau investuoti į startuolius. Pelno mokesčio lengvata nuo šiol taikoma ne tik į akcijas, bet ir į konvertuojamas obligacijas investuojantiems rizikos ir privataus kapitalo subjektams, pažymi Ekonomikos ir inovacijų ministerija.

Pelno mokesčio įstatymas neapmokestina rizikos kapitalo fondo pajamų, tačiau, norint pasinaudoti šia lengvata, fondas iki šiol daugiau kaip 70% investicijų turėjo skirti nuosavybės vertybiniams popieriams.

Ekonomikos ir inovacijų ministrija pasiūlė taikyti šią lengvatą ir tuomet, kai didesnė dalis tokio fondo investicijų tenka konvertuojamosioms obligacijoms. Konvertuojamosios obligacijos yra kur kas patrauklesnis investavimo instrumentas, nes jis leidžia startuoliams neprarasti verslo kontrolės.

Fondo investicijų ciklas paprastai trunka 10 metų – 5 metus yra atliekamos investicijos, likusius 5 metus atliekamas investicijų valdymas, auginama startuolių vertė, atliekamos paskesnės investicijos ir yra rengiamasi investicijų realizavimui. Pirmieji investavimo metai yra aktyviausi, vėliau investicijų intensyvumas mažėja.

Dažnai tiek pradedančios įmonės, tiek investuotojai turi abejonių dėl investicijų. Tokiais atvejais geriausia pradėti nuo konvertuojamųjų obligacijų. Jeigu verslas sekasi, startuolio savininkai gali išpirkti obligacijas ir likti savo verslo šeimininkais.

Anot investuotojo, laikotarpiu, kai verslas finansuojamas iš obligacijų, žmonės gali pajusti, ar nori tęsti bendradarbiavimą toliau. Nors konvertuojamosios obligacijos neleidžia investuotojui taip kontroliuoti įmonės kaip investicijos į akcijas, su verslo savininkais galima susitarti, ko jie negali daryti, kol obligacijos nebus išpirktos.

Šaltinis: vz.lt