TYRIMAS ATSKLEIDĖ, KAM TAUPO LIETUVOS JAUNIMAS

taupo

Trys iš keturių 18–25 metų jaunuolių Lietuvoje taupo gaunamas pajamas, o beveik pusė jų (45 proc.) kas mėnesį atsideda po 50 ar daugiau eurų. Kaip rodo SEB banko atlikta apklausa, dažniausiai jauni asmenys taupo nuosavam būstui, kelionei arba automobiliui.

„Viena optimistiškiausių mūsų atlikto tyrimo išvadų yra ta, kad net 88 proc. apklausoje dalyvavusių jaunuolių teigia daugiau ar mažiau planuojantys savo išlaidas. Daugelis jų į finansinį planą įtraukia ir lėšų taupymą, o taupo dažniausiai planuodami didesnės vertės pirkinius. Taupant pinigus, ypač jauname amžiuje, motyvacija labai svarbi. Atidėti pinigus ateičiai užuot juos iš karto išleidus daug lengviau, kai turi tikslą, o juo gali būti bet kas – tiek noras įsigyti konkretų daiktą, pavyzdžiui, naujos kartos išmanųjį telefoną ar naują jėgos aitvarą, tiek noras tobulėti, patirti naujų įspūdžių leidžiantis į tolimą kelionę, tiek ir siekis užsitikrinti didesnę finansinę laisvę. Turėdamas tikslą žinai, kad kiekviena sutaupyta suma tave dar labiau prie jo priartina“, – komentuoja Vaidas Žagūnis, SEB banko valdybos narys, Mažmeninės bankininkystės tarnybos vadovas.

Kad taupo turėdami tikslą, nurodė 57 proc. apklausoje dalyvavusių jaunuolių. Trys dažniausiai paminėti tikslai – nuosavas būstas, kelionė, automobilis. Studijoms, vestuvėms, pensijai ar el. technikai taupo pastebimai mažiau.

Visas savo išlaidas, įskaitant ir kasdienes, planuoja 31 proc. jaunuolių, didesnius pirkinius – 43 proc., dar 14 proc. teigė bandantys planuoti išlaidas, bet pinigų kartais vis tiek pritrūksta. 12 proc. apklaustųjų savo išlaidų neplanuoja. Tie, kas kontroliuoja išlaidas, įprastai stengiasi dalį pajamų atidėti.

„Labai gerai, kai vyresnės kartos parodo jaunajai kartai atsakingo elgesio su pinigais pavyzdį – paaiškina jų vertę, skatina taupyti. Visgi tyrimas rodo, kad taupyti šalies jaunuoliai dažniausiai ima tik pradėję savarankišką gyvenimą, t. y. pradėję studijas arba susiradę pirmąjį darbą ir užsitikrinę nuolatines pajamas. Tą nurodė 57 proc. pajamas taupančių jaunuolių. Taupyti dar ikimokykliniame ar mokykliniame amžiuje ėmė 38 proc. respondentų. Įpratę reguliariai atidėti kad ir nedideles sumas, jaunuoliai mokės protingai elgtis su pinigais ir vėliau, kai jų pajamos išaugs keliskart“, – pastebi SEB banko atstovas V. Žagūnis.

Skaityti daugiau.