Prasidėjo kalendorinis ruduo, kai verslininkai baiminosi labiausiai. Vienas iš jų teigė, kad jei žmonės ir nemirs masiškai dėl COVID-19, tai nereiškia, kad mažos ir vidutinės įmonės nepradės mirti gausiai.
Anot ekonomistų, tai buvo trumpiausia krizė istorijoje, Lietuva patyrė mažiausiai padarinių iš visos Europos, tačiau tai neguodžia įmonių. Niekas negali būti tikras, kad antrasis koronaviruso etapas nesukels dar vienos recesijos. Niekas negali tiksliai numatyti, kaip greitai atsigaus eksporto rinka. Jeigu susirgimų vėl daugės, nežinoma, kaip elgsis vartotojai ir kaip dirbs įmonės.
Privačių interviu metu verslo lyderiai nerimauja, kad mokiniai, grįžę į mokyklas, dažniau užkrės savo šeimos narius. Pasak „Verslo žinių“, kai serga du darbuotojai, dešimtys žmonių turi būti izoliuoti, o kai dešimtys žmonių yra užsikrėtę, šimtai žmonių turi būti izoliuoti. Taip greitai galima sulaukti ir visos gamybos sustabdymo.
Seimo rinkimų pradžioje arba iškart po rinkimų subsidijų ar lengvatinių paskolų statusas taip pat bus neaiškus. Jei staiga reikia skubaus sprendimo, ar juos bus galima operatyviai priimti? Todėl verslininkai mano, kad dar anksti sakyti „op“.
Ką atskleidžia paskutinę rugpjūčio dieną Lietuvos statistikos tarnybos paskelbta pramonės vadovų apklausa dėl ateinančių trijų mėnesių prognozių? Kas dešimta įmonių teigė, kad darbuotojų skaičius bus sumažintas. Pavyzdžiui, nuo rugpjūčio maisto pramonėje tokių įmonių skaičius išaugo 2% iki 14%, statybinių medžiagų pramonėje nuo 17% iki 21% ir t.t.
74% gamybos įmonių tikisi išlaikyti tą patį darbuotojų skaičių. Iš tikrųjų nežinoma, kiek jų gavo atlyginimų subsidijas bent tam tikrą laiką ir kiek jų įsipareigojo nemažinti darbuotojų skaičiaus. Apklausos duomenimis, visų darbo vietų išsaugojimo gamybos ir eksporto prognozės nėra optimistiškos. Nors daugeliui žmonių mėnesiai iki gruodžio būdavo įtempti – klientai iš anksto nusipirkdavo prekių prieš Kalėdas, šie metai yra kitokie. Dabar beveik ketvirtadalis arba 23% gamintojų teigia, kad eksportas mažės. Taip mano 61% chemijos pramonės, 43% siuvėjų ir 28% gumos ir plastiko gamintojų.
Reikia konsultacijos? Kreipkitės į profesionalus.
Šaltinis: vz.lt